Envilope hlavním partnerem Festivalu architektury 2020

Envilope hlavním partnerem Festivalu architektury 2020

Ve spolupráci s Radou pro zelené střechy společnost Envilope podpořila konání akce, která měla za cíl přivést do Brna nejlepší odborníky na šetrné stavitelství. Účastníci měli jedinečnou možnost shlédnout nejlepší příklady oběhového hospodářství, odpovědných staveb, vegetačních konstrukcí i moderní udržitelné energetiky.

Přímo na festivalové ploše bylo několik ukázek instalací vegetačních střech od extenzivní po intenzivní varianty. Workshopem “Instalace zelené střechy” provázel stavitele Ing. Petr Selník, předseda Rady pro zelené střechy, z.s. a výzkumný pracovník VUT Brno, který se zabývá vývojem vegetačních konstrukcí již 7 let. Během výzkumu absolvoval mnoho zahraničních stáží a realizací, při kterých nasbíral mnoho praktických zkušeností. Nesměle ho můžeme považovat za předního českého odborníka v retenci vody na stavbách. Stavební fyzik, Ing. Selník je mimo jiné vedoucím vývoje řady produktů Envilope.

Přednáškový blok zelené infrastruktury otevřel jeden z nejtalentovanějších architektů moderní doby Ondřej Chybík, který předvedl kromě mimořádných projektů ateliéru CHYBIK+KRISTOF také skvělé znalosti v kontextu materiálů a jejich uhlíkové stopy. Boj se suchem prostřednictvím zeleně na stavbách demonstroval Ing. David Bečkovský, který vede výzkum vegetačních konstrukcí na VUT FAST Brno. Ve své prezentaci zaskočil publikum obrázkem pacienta JIP napojeného na nemocniční přístroje, kterým progresivně demonstroval křehkou závislost rostlin na zavlažovacích technologiích. Apeloval tím na odborné návštěvníky, aby ve stavebnictví více přemýšleli o původu a recyklovatelnosti použitých materiálů a respektu přírody slovy: „přírodu neodrbeš“.

Tísíce let se architektura zabývala technologií, jak dostat dešťovou vodu ven z budov. To se zásadně změnilo v posledních letech, kdy je hlavním tématem sucho. V Česku si musíme vystačit s vodou, která nám naprší, a kterou si znovu přečistíme. Podle výzkumu agentury Stenmark se Češi více než změn klimatu obávají nedostatku vody (80 % respondentů).

Záznamy přednášek si můžete poslechnout i zpětně. Vyžádejte si u svého obchodníka Envilope přihlašovací kód do audiotéky Festivalu architektury 2020.

Články v kategorii Aktuality

Envilope. Partner odpovědných stavitelů.

Společnost s původním názvem Smart Roof Solution, s.r.o. byla založena za účelem odborných instalací vegetačních souvrství na střechy stavebních objektů. Ozeleňování zastavěných území, stejně jako retence vody je v dnešní době klíčová aktivita v boji se suchem a klimatickou změnou.

Přečíst článek

Povídání o zelených střechách v Česku

Jaké je sledovat proměnu omšelé mrtvé plochy střechy v zelenou zahrádku? Jsme na cestě, kdy se standardem každé ploché střechy stane zelená? Na tyto a podobné otázky odpovídá Jaroslav Všetička z Envilope. Shlédněte záznam z moderované debaty věnované zeleným střechám.

Přečíst článek